Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

BGK ma 130 mld zł na gwarancje kredytowe dla firm. Może mieć więcej

21 kwietnia 2020 | Ekonomia i rynek
autor zdjęcia: Piotr Malecki
źródło: materiały prasowe

Spodziewaliśmy się kryzysu, ale nikt nie potrafił wskazać kierunku, z którego przypłynie ten „czarny łabędź". Wraz z pandemią przypłynęło całe stado – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. PIOTR SKWIROWSKI

 

Jaka jest rola Banku Gospodarstwa Krajowego w walce ze skutkami pandemii? W walce o obronę polskiej gospodarki, firm i miejsc pracy?

Bank Gospodarstwa Krajowego jako państwowy bank rozwoju, szczególnie w czasie kryzysu, pełni ważną rolę banku systemowego. W imieniu państwa współpracujemy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi. Dzięki temu nasza pomoc dla firm przez sieć tych banków dociera do nich bardzo szybko i szeroko. Jest przy tym łatwo dostępna. Kryzysu spodziewaliśmy się od dawna. Nikt jednak nie potrafił precyzyjnie wskazać, z którego kierunku przypłynie do nas ten „czarny łabędź". To, co stało się w związku z pandemią koronawirusa, nabrało niewyobrażalnych rozmiarów. To tak, jakby przyleciał do nas nie jeden „czarny łabędź", ale całe stado. Pozrywał łańcuchy dostaw, wstrzymał działalność całych branż. Największym wyzwaniem dla firm w tym okresie jest płynność i możliwość regulowania podstawowych zobowiązań, kosztów stałych. Po to, żeby można było przetrwać ten trudny okres, uratować miejsca pracy i najważniejszy kapitał, czyli know-how każdej firmy i ludzi z kompetencjami, dla niej ważnymi.

Chodzi o to, by, gdy wszystko już się przewali, łatwiej było wznowić działalność?

Dokładnie tak. Można porównać tę sytuację do wielkiego pieca hutniczego. Dosyć szybko się go wygasza, ale rozpalanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11639

Wydanie: 11639

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament