Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryż, fasola i soczewica dla setek milionów

21 kwietnia 2020 | Świat | Jerzy Haszczyński
źródło: AFP

Największy eksperyment z zablokowaniem gospodarki i życia społecznego przechodzą Indie, mające 1,3 miliarda mieszkańców. Do poniedziałku oficjalnie zarejestrowano tam zaledwie 17,3 tys. przypadków Covid-19, 543 osoby zmarły.

Premier Narendra Modi, przemawiając do narodu 14 kwietnia, stwierdził z dumą, że „potężne państwa", w których kilka tygodni wcześniej sytuacja była podobna jak w Indiach, teraz mają 25 do 30 razy więcej przypadków koronawirusa niż jego kraj.

Przedłużył wtedy restrykcje o kolejne trzy tygodnie, do 3 maja. Nadal nie pracują prawie wszystkie firmy prywatne, transport, lokale gastronomiczne i hotele. Jeden z nielicznych wyjątków to media i firmy ochroniarskie. Nie pracuje większość handlu. Otwarte mogą być apteki, sklepy z podstawowymi artykułami, banki.

Rząd zapewnił, że nieprawdziwe są plotki o zmniejszaniu emerytur. Niektórzy obawiają się głodu. 800 milionom biednych mieszkańców obiecano po 5 kg ryżu lub pszenicy i po 1 kg roślin strączkowych miesięcznie (bób, fasola czy cieciorka – różnie w różnych stanach). Darmowe posiłki dla milionów oferują władze i organizacje, w tym religijne (na zdjęciu: rozdawane bezdomnym w New Delhi).

Wydanie: 11639

Wydanie: 11639

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament