Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy las może pełnić funkcje publiczne

21 kwietnia 2020 | Rzecz o prawie | Adam Habuda

Prawodawca wprowadził termin nieznany prawu leśnemu, jakoś z lasem związany, ale niestanowiący o jego istocie w znaczeniu prawnym.

Korzystanie z zasobów środowiska jest niezbędne dla codziennej egzystencji człowieka, aczkolwiek w różnym stopniu i na rozmaitych podstawach prawnych. Prawo ludności dostępu do lasów Skarbu Państwa wynika z ustawodawstwa zwykłego, a zwłaszcza z art. 26 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach: lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane ludności. Ograniczenia tego prawa przybierają postać stałego bądź okresowego zakazu wstępu do lasu. Stały zakaz wstępu do lasu dotyczy upraw leśnych do 4 m wysokości, powierzchni doświadczalnych i drzewostanów nasiennych, ostoi zwierząt, źródlisk rzek i potoków oraz obszarów zagrożonych erozją.

Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza się, gdy nastąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego, występuje duże zagrożenie pożarowe, wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z ochroną, hodowlą lub pozyskaniem drewna. Zakaz wstępu do lasu wprowadza właściwy miejscowo nadleśniczy. Prywatny właściciel lasu może po prostu zakazać wstępu do swojego lasu, stosując odpowiednią tablicę i nie musi podawać żadnego uzasadnienia. Prawo dostępu do lasu nie jest prawem gwarantowanym w konstytucji. Nie ma więc wątpliwości, że może być ograniczone z rozmaitych przyczyn, podyktowanych sytuacją faktyczną związaną z wykonywaniem określonych zadań państwa. Aktualną ilustracją będzie art. 68 ust. 4 konstytucji, według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11639

Wydanie: 11639

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament