Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tąpnięcie na rynku pracy. A to dopiero początek

21 kwietnia 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

W marcu liczba pracujących Polaków mogła się zmniejszyć nawet o 100 tys. W wielu firmach cięcia etatów ruszyły natychmiast wraz z antyepidemiczną blokadą gospodarki. ANNA CIEŚLAK-WRÓBLEWSKA GRZEGORZ SIEMIONCZYK

 

Na koniec marca w firmach (zatrudniających dziesięć osób i więcej) pracowało 6411,7 tys. osób, czyli tylko o 0,3 proc. więcej niż rok wcześniej, choć ekonomiści oczekiwali wzrostu o 0,8 proc. – podał w poniedziałek GUS. Co gorsza, w porównaniu z lutym liczba zatrudnionych zmniejszyła się ok. 34,2 tys. osób, co jest największym spadkiem od 2001 r.

Zwiastun załamania

– Krajowy rynek pracy wchodzi w bessę – skomentował takie dane Piotr Piękoś, ekonomista Banku Pekao SA. – Dane za marzec okazały się zaskakująco słabe, co wskazuje, że cięcia etatów ruszyły niemal natychmiast wraz z antyepidemiczną blokadą gospodarki. Podobną skalę spadku liczby etatów widzieliśmy podczas apogeum kryzysu w 2009 r., tymczasem obecnie to na razie tylko zwiastun potencjalnej skali zwolnień – dodaje.

Co więcej, spadek zatrudnienia mógł być znacznie większy. Dane GUS o sektorze przedsiębiorstw dotyczą tylko małych, średnich i dużych firm, w których zatrudniona jest średnio połowa pracujących w Polsce. – Tymczasem w obecnym kryzysie najbardziej zagrożone są miejsca pracy nieobjęte statystyką sektora...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11639

Wydanie: 11639

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament