Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komisarz w Sądzie Najwyższym?

21 kwietnia 2020 | Prawo co dnia | Wojciech Hermeliński

Wojciech Hermeliński Gdy w 2018 r. dokonywano czystki w SN, prezydent nie miał wątpliwości, jaka ma być droga tymczasowego obsadzenia stanowiska pierwszego prezesa. Czy teraz będzie podobnie?

W „Rzeczpospolitej" ukazała się 17 kwietnia wypowiedź ministra Pawła Muchy, wiceszefa Kancelarii Prezydenta, który stwierdził, że zgodnie z art. 13a ustawy o Sądzie Najwyższym, jeżeli kandydaci na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego nie zostali wskazani przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN, prezydent niezwłocznie powierza wykonywanie obowiązków pierwszego prezesa Sądu Najwyższego wskazanemu przez siebie sędziemu SN.

Profesor Małgorzata Gersdorf została powołana na stanowisko pierwszego prezesa SN 30 kwietnia 2014 r., w związku z czym sześcioletnia kadencja wyznaczona przez art. 183 ust. 3 Konstytucji RP upływa w jej wypadku 30 kwietnia 2020 r. Wszystko jednak wskazuje, że przed upływem kadencji prof. Gersdorf nie uda się – z uwagi na trwającą pandemię – przeprowadzić wyboru kandydatów na jej następcę w trybie art. 12 i 13 ustawy o Sądzie Najwyższym (DzU z 2019 r., poz. 825).

Zgodnie z powyższymi przepisami Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego wybiera pięciu kandydatów na stanowisko pierwszego prezesa spośród sędziów SN w stanie czynnym. W brzmieniu obowiązującym do 14 lutego 2019 r. art. 13 ustawy o SN przewidywał, że kandydatów wybiera Zgromadzenie Ogólne SN w obecności co najmniej dwóch trzecich sędziów każdej z izb...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11639

Wydanie: 11639

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament