Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Upadłość konsumencka i majątek małżonków

21 kwietnia 2020 | Rzecz o prawie | Paweł Wójcik

Skutki prawne decyzji dłużnika zawsze odczuwają jego najbliżsi.

Jednym z celów nowelizacji prawa upadłościowego jest zwiększenie liczby ogłaszanych upadłości konsumenckich. Warto przy tym pamiętać, że gdy dłużnik pozostaje w związku małżeńskim, upadłość nie tylko wywołuje skutki w jego sferze prawnej, ale może wpływać na sytuację majątkową współmałżonka.

Liczy się ustrój

Jeżeli małżonkowie pozostają w ustroju wspólności majątkowej, ogłoszenie upadłości powoduje powstanie przymusowej rozdzielności majątkowej (art. 53 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zgodnie ze zdaniem drugim art. 124 ust. 1 prawa upadłościowego w takim przypadku do masy upadłości wchodzi cały majątek wspólny małżonków, a jego podział jest niedopuszczalny. W uchwale z 16 grudnia 2019 r., III CZP 7/19 Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że przepis ten ma zastosowanie do upadłości konsumenckiej. Prowadzi to do zaostrzenia zasad odpowiedzialności za długi wynikających z przepisów k.r.i.o., zgodnie z którymi wierzyciel może skierować egzekucję do majątku wspólnego tylko gdy dłużnik zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka (art. 41 k.r.i.o., art. 787 kodeksu postępowania cywilnego). W efekcie ogłoszenie upadłości otwiera wierzycielom możliwość zaspokojenia się w całości ze składników majątku wspólnego, które w postępowaniu egzekucyjnym były dla nich niedostępne. Małżonek upadłego może jedynie zgłosić do masy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11639

Wydanie: 11639

Spis treści

Reklama

Nieprzypisane

Zamów abonament