Finansowa pułapka w samorządach
Środki przeznaczone na sfinansowanie budżetów obywatelskich pozostaną zamrożone i nie będą mogły być wykorzystane na inne, pilniejsze wydatki.
Epidemia COVID-19 zdążyła dotknąć każdego aspektu funkcjonowania samorządu terytorialnego. Jej skutki uderzą zwłaszcza w samorządowe finanse – na gruncie prawnym i ekonomicznym. W tym roku należy spodziewać się znacznie niższych – niż rok temu – przychodów wpływających do gminnej kasy. Z tego powodu kolejne samorządy zapowiadają ograniczenie inwestycji i cięcia innych wydatków.
Tylko wybrane projekty
Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (po nowelizacjach) zawiera przepisy mające uelastycznić samorządową gospodarkę finansową. Z jednej strony ustawodawca pozwolił, by „zarządy" jednostek samorządu terytorialnego mogły swobodnie przesuwać środki pomiędzy poszczególnymi działami klasyfikacji budżetowej bez udziału organów stanowiących. Z drugiej strony – władze samorządowe zyskały szczególne kompetencje w zakresie umarzania przysługujących im zobowiązań cywilnoprawnych i podatkowych, co dodatkowo przełoży się na spadek przychodów budżetowych.
Mimo to, działania ustawodawcy nie są konsekwentne. Rozwiązania wymaga kwestia budżetów obywatelskich. Wiążą one część samorządowych wydatków, które obecnym stanie prawnym mogą być przeznaczone tylko na sfinansowanie wybranych w tej procedurze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta