Balon nad boiskiem wymaga pozwolenia na budowę
Powłoka pneumatyczna przymocowana do podłoża za pomocą kotew stalowych umieszczonych w betonowym fundamencie jest trwale związana z gruntem – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Spór w sprawie, którą niedawno rozstrzygnął sąd administracyjny, sprowadzał się do kwalifikacji inwestycji – hali pneumatycznej nad płytą boiska treningowego – jako podlegającej realizacji na podstawie zgłoszenia bądź pozwolenia na budowę. Gmina zgłaszając zamiar budowy hali pneumatycznej zakwalifikowała ją jako obiekt tymczasowy, wskazując na art. 3 pkt 5 prawa budowlanego, w którym hala pneumatyczna została wymieniona jako obiekt tymczasowy niepołączony trwale z gruntem, zatem jako obiekt niewymagający pozwolenia na budowę.
W opozycji do stanowiska gminy stanęły organy nadzoru budowlanego. Ich zdaniem projektowana hala pneumatyczna jest obiektem tymczasowym trwale związanym z gruntem za pomocą kotew stalowych, zamontowanych w betonowym fundamencie, w związku czym jego realizacja wymaga pozwolenia na budowę, a nie zgłoszenia.
W ocenie wojewody wielkość powłoki pneumatycznej, jak i sposób jej zamocowania przytwierdzenie do istniejącego fundamentu za pomocą kotew stalowych, który musi być stabilny i odporny na działanie czynników zewnętrznych przesądzają o tym, że jest to obiekt budowlany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta