Tabliczka mnożenia
Psycholog sportu Dariusz Nowicki o trudnościach domowych treningów.
Jak bardzo zmieniło się podejście sportowców do pracy z psychologiem?
30 lat temu byłem pewien, że bardziej się do niej przekonają. Pierwszy podręcznik psychologii sportu w języku polskim ukazał się w 1991 roku. Napisałem wówczas we wstępie do części poświęconej treningowi mentalnemu, że skoro metodyka treningu osiągnęła szczyt rozwoju, to teraz postępy sportowców będą wspierały psychologia oraz żywienie. I odżywianie robi szaloną karierę, dziś właściwie każdy współpracuje z dietetykiem. Psychologia, przynajmniej w naszym kraju, takiej estymy jeszcze nie uzyskała.
Polacy o zawodzie psychologa sportu tak naprawdę dowiedzieli się dopiero przy okazji sukcesów Adama Małysza, za którymi stał Jan Blecharz.
To był zapalnik, sukcesy mieliśmy już wcześniej. Pamiętam, jak judocy głośno dziękowali mi po sukcesach na igrzyskach w Seulu w roku 1988. Małysz do dziś podkreśla, jak duży wpływ na jego wyniki miała praca z Janem Blecharzem. Z drugiej strony mamy książkę „110%", na podstawie której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta