Prawdziwy „Lex deweloper”
Skutki nowelizacji prawa budowlanego będziemy musieli oglądać przez lata. Aleksander Jakubowski
Duże pieniądze lubią ciszę, wielkie – spokój. Nie dziwi zatem, że o najbardziej rewolucyjnym elemencie najnowszej nowelizacji prawa budowlanego (ustawa z 13 lutego 2020 r.) – podpisanej właśnie przez Prezydenta RP – prawie się nie mówi. Owszem, gdzieniegdzie wspomina się o abolicji dla samowoli budowlanych, jak też o stabilizacji decyzji wydanych w postępowaniach budowalnych. Nie dostrzega się jednak przewrotu kopernikańskiego w kosmetycznej zdawałoby się zmianie słowniczka ustawy.
Nowelizacja art. 3 pkt 20 prawa budowlanego zmienia definicję „obszaru oddziaływania obiektu". Teraz „należy przez to rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zabudowie tego terenu". Dotychczas był to „teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu".
Lektura samej nowelizacji przywołanego przepisu nie ukazuje jeszcze ogromu zmian. Dopiero art. 28 prawa budowlanego pozwala je w pełni zrozumieć. W ust. 2 stanowi bowiem, że stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości w obszarze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta