Unijne fundusze dla mniej zamożnych
Polska argumentuje, że unijne pieniądze podczas pandemii muszą iść przede wszystkim do krajów takich jak nasz: o niższym poziomie PKB na mieszkańca. ANNA SŁOJEWSKA
Jeszcze w tym miesiącu Komisja Europejska ma przedstawić nowy projekt unijnego budżetu na lata 2021–2027 oraz założenia dotyczące funduszu odbudowy gospodarki UE po pandemii. Kolejne stolice UE przesyłają do Brukseli swoje stanowiska w tej sprawie. Teraz zrobiła to także Polska. „Rzeczpospolita" dotarła do dokumentu, który jest już w rękach Komisji Europejskiej oraz we wszystkich stolicach państw UE.
Polski rząd kładzie nacisk na konieczność utrzymania ambitnej polityki spójności, której jesteśmy głównym beneficjentem, na wyrównanie bezpośrednich dopłat dla rolników, na zniesienie rabatów we wpłatach dla wybranych państw UE, na nieregresywne dochody własne oraz na modyfikację mechanizmu łączącego unijne fundusze z praworządnością.
Potrzebna pomoc
Pandemia koronawirusa spowoduje największy w historii UE kryzys gospodarczy. Komisja Europejska szacuje, że w tym roku produkt krajowy brutto całej Unii może się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta