Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chorzy powinni mieć lepszy dostęp do diagnostyki molekularnej

12 maja 2020 | Rzecz o zdrowiu | Joanna Ćwiek
źródło: materiały prasowe

Dobra organizacja diagnostyki sprawia, że staje się ona tańsza – mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Czym jest diagnostyka molekularna stosowana u chorych z rakiem płuca?

Diagnostyka molekularna pozwala nam zidentyfikować te unikalne cechy komórek nowotworowych, które powodują, że z dużym prawdopodobieństwem odpowiednio dobrane, celowane leczenie odniesie oczekiwany efekt. Dobrym przykładem jest rak gruczołowy płuca, dla którego znanych jest najwięcej zmian molekularnych warunkujących wrażliwość komórek nowotworowych na ukierunkowaną terapię.

Jakie badania molekularne wykonuje się w ramach diagnostyki niedrobnokomórkowego raka płuca?

Profil wykonywanych w Polsce badań ściśle odpowiada dostępności nowoczesnych leków w ramach programu lekowego Ministerstwa Zdrowia. Rutynowo poszukujemy więc mutacji genu EFGR oraz rearanżacji w genach ALK i ROS1. Do szeroko rozumianej diagnostyki molekularnej można zaliczyć również analizę ekspresji białek, które są produktami nieprawidłowych genów, a więc badania immunohistochemiczne identyfikujące białko fuzyjne ALK, i już wkrótce również białko fuzyjne ROS1. Za pomocą tej samej metody wykonujemy również ocenę ekspresji białka PD-L1, niezbędną przy kwalifikacji terapii lekami immunokompetentnymi. Należy podkreślić, że immunoterapia, a więc i badania diagnostyczne, przeznaczona jest zarówno dla chorych na raka płaskonabłonkowego, jak i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11656

Wydanie: 11656

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament