Elektroniczne procedury w samorządach
Tarcza antykryzysowa 4.0. finansowo nie pomaga samorządom. Jednie wprowadza ułatwienia proceduralne – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich.
Renata Krupa-Dąbrowska: Prace nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego będą mogły toczyć się także online. Takie rozwiązania zawiera tarcza antykryzysowa 4.0., którą w czwartek uchwalił Sejm. Jak pan ocenia te rozwiązania? Czy samorządy będą z nich korzystać?
Marek Wójcik: Mam mieszanie uczucia. Z jednej strony nie mają one nic wspólnego z walką z pandemią, a tego miały przecież dotyczyć uchwalone przepisy. Ale z drugiej strony, dobrze się stało. Dzięki Covidowi doczekaliśmy się rozwiązań wspierających tworzenie planów przy pomocy narzędzi informatycznych. E-administracja to znak czasów. Elektronizacja procedur jest nieuchronna. Musi nastąpić wcześniej lub później. A czy samorządy będą korzystać z nowych rozwiązań? Myślę, że tak.
Nie wszystkim się nowe rozwiązania podobają. Przeciwnicy uważają, że nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu człowieka z człowiekiem. A przeprowadzanie publicznej dyskusji w internecie to nie to samo, co bezpośrednie spotkanie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta