Opłata cukrowa ma pozytywnie zmienić nawyki konsumentów
Temat zdrowego odżywiania, a w tym kontekście także zmniejszenia konsumpcji cukru i walki z cukrzycą, dotyczy nas wszystkich. Jest to szczególnie ważne w ostatnim okresie mniejszej aktywności fizycznej.
Materiał powstał we współpracy z Infarmą
Wśród składników naszej diety mających wpływ na naszą kondycję i sylwetkę jest m.in. cukier. Rząd chce uregulować jego stosowanie przez producentów żywności i napojów, wprowadzając opłatę cukrową.
O tym, jak miałaby ona wyglądać, jakie są argumenty za i przeciw jej wprowadzeniu, co jest celem projektodawcy, jaki jest status prac nad projektem, na co powinny zostać przeznaczone pieniądze, aby opłata miała silny wpływ prozdrowotny, czy podatek przyczyni się do zwalczania otyłości, a wreszcie, co wynika z doświadczeń innych krajów, rozmawiali eksperci podczas debaty „Czy podatek cukrowy może stać się istotnym narzędziem polityki zdrowotnej w Polsce?" zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Odzwyczaić od cukru
Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, przypomniał, że projekt ustawy wprowadzającej opłatę cukrową rząd przyjął w lutym, potem zajął się nim Sejm i przekazał go do Senatu, który projekt odrzucił. Teraz ten sprzeciw czeka na rozpatrzenie przez Sejm. Ustawa przewiduje, że od słodzonych napojów – czyli największego pojedynczego źródła cukru, które jest spożywane przez społeczeństwo – zostanie wprowadzona dodatkowa opłata.
– Warto przypomnieć, że dotyczyć będzie tych napojów, które zawierają dodatek substancji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta