Areszt mniej dotkliwy
Nie trzeba będzie siedzieć w celi, wystarczy w domu – proponuje rząd.
ONZ i Europejski Komitet do spraw Zapobiegania Torturom wielokrotnie już piętnowały Szwecję za to, że nie przestrzega limitu w trzymaniu podejrzanych o popełnienie przestępstwa w areszcie. W wielu krajach, w Danii, Niemczech czy Niderlandach ograniczenia takie istnieją, ale tu nie ma - podobnie jak w Polsce w przepisach kodeksu postępowania karnego - określonej maksymalnej długości.
Zamiast limitu Szwecja stosuje tzw. zasadę proporcjonalności, zgodnie z którą okres tymczasowego przebywania w areszcie nie może być nieograniczony. Według wniosku resortu sprawiedliwości oznacza to, że zaplanowane działanie nie może być bardziej inwazyjne lub dłużej trwać niż to, co uważa się za rozsądną proporcję. Powód pozbawienia wolności musi się znaleźć w relacji do dyskomfortu, jaki powoduje dla podejrzanego.
Czasem jednak okresy aresztu dziwią. Znany jest np. przypadek Petera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta