Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najsłabsze ogniwo w systemie zabezpieczeń to... człowiek

09 czerwca 2020 | Dodatki Jednodniowe | Katarzyna Kucharczyk
Ataków hakerskich  z roku na rok przybywa. Świadomość społeczna dotycząca cyberzagrożeń rośnie,  ale nadal  jest za niska
źródło: AdobeStock
Ataków hakerskich z roku na rok przybywa. Świadomość społeczna dotycząca cyberzagrożeń rośnie, ale nadal jest za niska
źródło: Rzeczpospolita

Wzrost popularności płatności bezgotówkowych sprawił, że cyberprzestępcy rozwinęli swoje możliwości. Kluczem do realizacji bezpiecznych transakcji jest przestrzeganie zestawu „żelaznych" reguł.

 

Już 18 milionów osób korzysta w Polsce z bankowości elektronicznej – wynika z raportu opracowanego przez Związek Banków Polskich. Z kolei liczba użytkowników BLIK-a w 2019 r. sięgnęła 4,5 miliona. Wzrost popularności tego typu płatności sprawia, że cyberprzestępcy są coraz aktywniejsi w tym obszarze.

– Banki i firmy z sektora fintech są narażone na m.in. ataki na aplikacje, ataki typu DDoS oraz ataki z wykorzystaniem botnetów lub złośliwego oprogramowania – wymienia Jolanta Malak, dyrektor firmy Fortinet w Polsce.

Czujność priorytetem

Wielu użytkowników nie ma odpowiedniej wiedzy i świadomości zagrożeń. Są więc podatni na stosowane socjotechniki. Hakerzy mogą podszywać się pod firmy kurierskie, rozsyłać „faktury" za zakupy, zawierające złośliwy kod, wyłudzać dane przez fałszywe aplikacje bankowe czy serwisy z płatnościami.

– Podczas takiej podstawionej transakcji, np. dokonania dodatkowej opłaty za przesyłkę, tak naprawdę ofiara zatwierdza dodanie odbiorcy przelewu do zaufanych. Stąd już prosta droga do utraty wszystkich środków – przestrzega Łukasz Formas, kierownik zespołu inżynierów w firmie Sophos. Dodaje, że fałszywe aplikacje mogą też wyświetlać specjalną nakładkę udającą oficjalną aplikację bankową i przechwytującą dane logowania do konta, a nawet umożliwiać przestępcy odczytywanie treści...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11680

Wydanie: 11680

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament