Pandemia może przyspieszyć powstanie nowego pieniądza
Banki centralne prowadziły doświadczenia z państwowymi kryptowalutami jeszcze przed obecnym kryzysem. Teraz prace nad tym zagadnieniem mogą znacząco przyspieszyć. Wirtualny pieniądz kusi decydentów wieloma zaletami.
Pandemia koronawirusa wywołała wiele obaw wśród zwykłych ludzi, w tym niechęć do używania banknotów.
Jak dotąd nie ma żadnych badań naukowych wskazujących na to, że wirus utrzymuje się szczególnie długo na banknotach. Bank Anglii wydał komunikat mówiący, że ryzyko związane z dotykaniem banknotu wykonanego z tworzywa polimerowego nie jest większe od ryzyka zakażenia się przez kontakt kartą kredytową.
Niemiecki Bundesbank zapewnia, że niebezpieczeństwo przenoszenia się koronawirusa na banknotach jest minimalne. Bank Kanady wezwał sprzedawców, by przestali odmawiać przyjmowania banknotów. Inne banki centralne podjęły bardziej zdecydowane działania mające uspokoić przestraszonych ludzi. Ludowy Bank Chin sterylizował banknoty w regionach ChRL szczególnie mocno dotkniętych pandemią. Amerykański Fed poddawał podobnemu oczyszczaniu dolary wracające z Azji. Na dezynfekowanie banknotów zdecydowały się też banki centralne m.in. Korei Płd., Kuwejtu i Węgier. W Indiach, Gruzji i kilku innych państwach banki centralne rekomendowały zaś obywatelom korzystanie z płatności elektronicznych.
W wielu krajach podniesiono w czasie pandemii limity dotyczące transakcji bezdotykowych. Można się spodziewać, że za kilka miesięcy dane statystyczne pokażą, że doszło do solidnego wzrostu liczby takich płatności w wielu krajach. Co jednak z ludźmi niemającymi kont...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta