Większy dostęp do leczenia w SMA
Chcielibyśmy, aby do końca roku leczonych było 100 proc. chorych – mówi prof. Anna Kostera-Pruszczyk, neurolog.
SMA – co to za choroba?
To choroba uwarunkowana genetycznie, która spełnia kryteria tzw. chorób rzadkich. Szacujemy, że w Polsce wszystkich pacjentów z SMA jest ok. 900.
Czy obecnie ta choroba zdarza się częściej, czy częściej ją diagnozujemy?
Częstość występowania w naszej populacji jest podobna jak w innych krajach europejskich. Jednak w ostatnich latach, głównie dzięki temu, że pojawiła się możliwość leczenia tej choroby z dobrym rezultatem, o rdzeniowym zaniku mięśni zaczyna się mówić.
Na czym ona polega?
SMA jest chorobą dziedziczoną autosomalnie recesywnie co znaczy, że chorować może zarówno tylko jedna osoba w rodzinie, ale również może kilkoro rodzeństwa. Rodzice są zwykle bezobjawowymi nosicielami pojedynczej mutacji genu. Jest to choroba, która mimo tego samego mechanizmu genetycznego może przebiegać z bardzo zróżnicowanym nasileniem.
Co to oznacza?
Wyróżniamy kilka typów choroby: SMA1, SMA2, SMA3, SMA4. Są one definiowane poprzez wiek wystąpienia pierwszych objawów i maksymalny stopień umiejętności ruchowych, które może osiągnąć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta