Zmiany w Prawie budowlanym w 2020 roku
19 września wejdą w życie istotne zmiany w Prawie budowlanym. Mają one uprościć, odformalizować oraz przyśpieszyć realizację inwestycji, a także zwiększyć ich liczbę, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo ich użytkowania.
Rok 2020 nie należy do najprostszych dla branży budowlanej. Inwestorzy muszą zmagać się z praktycznymi utrudnieniami wynikającymi z panującej pandemii oraz ograniczeniami związanymi z wprowadzeniem stanu epidemii. Również działalność organów administracji publicznej została ograniczona, co znacząco wpłynęło na wydłużenie procedur administracyjnych. Jednak nawet w tym trudnym okresie cały czas prowadzone są postępowania z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej, w tym dot. decyzji środowiskowych, warunków zabudowy czy pozwoleń na budowę (rozporządzenia Rady Ministrów: z 19 kwietnia 2020 r. oraz z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).
Najważniejsze, wybrane zmiany wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw omawiamy poniżej.
Trzy części projektu budowlanego
Na etapie składania wniosku o wydanie pozwolenia na budowę lub dokonywania zgłoszenia robót budowlanych inwestor będzie musiał przedstawić trzy egzemplarze projektu zagospodarowania działki lub terenu (PZT) oraz projektu architektoniczno-budowlanego (PAB) wraz z oryginałami lub kopiami opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, które będą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta