Rozwód z winy małżonka
Nie tylko poczucie sprawiedliwości powoduje dążenie do ustalenia, kto odpowiada za rozpad małżeństwa.
Sprawy rozwodowe należą do kategorii najsilniej nacechowanych emocjonalnie, kształtujących dalsze relacje byłych małżonków i ich małoletnich dzieci. Sytuacja jest względnie prosta, gdy małżonkowie zgodnie wnoszą do sądu o rozwiązanie małżeństwa przez rozwód bez orzekania o winie. Często jednak występują realne przyczyny, które przemawiają za orzeczeniem o winie jednego albo obojga małżonków, tym bardziej, że uzyskanie wyroku rozwodowego z winy współmałżonka wywołuje istotne skutki prawne.
Należy zwrócić uwagę, że w polskim prawie nie występuje zasada stopniowania winy za rozkład pożycia małżeńskiego, co oznacza, że wyłączna wina za rozpad małżeństwa może zostać orzeczona tylko wtedy, gdy zawinił jeden z małżonków, a drugiemu nie sposób przypisać winy wcale. W przeciwnym przypadku, nawet gdy wina jednego z małżonków wydaje się niewspółmiernie mniejsza od zawinienia współmałżonka, ale mimo wszystko wystąpiła, sąd orzeknie rozwód z winy obu stron.
Zdrada i alkoholizm
W statystykach rozwodowych najczęstszą przyczyną rozwiązania małżeństwa przez rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków jest dość oczywista przesłanka niedochowania wierności małżeńskiej. Należy jednak zwrócić uwagę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta