Akceptacja gotówki to klucz do jej dostępności
Pieniądz gotówkowy posiada moc, którą sterują emocje i która ujawnia się w czasach kryzysu i niepewności: zapewnia niezależność od świata zewnętrznego i daje poczucie bezpieczeństwa. Materiał Partnera: NBP
Od pewnego czasu podczas spotkań banków centralnych i profesjonalnych uczestników obrotu gotówkowego mają miejsce dyskusje dotyczące przyszłości pieniądza gotówkowego. W czasach rozwoju coraz nowszych instrumentów płatniczych wydawało się, że w przewidywalnej perspektywie pieniądz gotówkowy może stać się niszowym instrumentem płatniczym, wykorzystywanym tylko przez osoby świadomie rezygnujące z bezgotówkowych form płatności.
Nic bardziej mylnego.
Lawina zamówień na gotówkę
Począwszy od 12 marca, tuż po ogłoszeniu, że od poniedziałku w związku ze zwiększoną liczbą przypadków Covid-19 w Polsce zostaną zamknięte szkoły, do NBP zaczęły lawinowo spływać zamówienia banków na pieniądz gotówkowy. Przez kolejne dni NBP realizował zlecenia banków siedmiokrotnie przekraczające standardowe zamówienia.
Jak obsłużyć tygodniowe zlecenia w jeden dzień, zasilić kasy, załadować bankomaty? No i po co klientom tak wielkie sumy gotówki? Przecież praktycznie za wszystkie zakupy można zapłacić kartą!
Pieniądz gotówkowy posiada jednak moc, którą sterują emocje i która ujawnia się w czasach kryzysu i niepewności – zapewnia niezależność od świata zewnętrznego i daje poczucie bezpieczeństwa. Tysiąc złotych schowany w domowej szufladzie był na początku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta