Samorządy oczekują większego wsparcia od rządu
Wiele gmin nie poradzi sobie z luką w budżecie powstałą w efekcie pandemii, rząd powinien przedstawić szerszy pakiet osłonowy – wynika z debaty zorganizowanej przez DNB Bank Polska SA w ramach projektu Wirtualne Studio DNB.
W kwietniu samorządowe budżety przeżyły prawdziwe trzęsienie ziemi. Dochody z PIT okazały się o ok. 40 proc. niższe niż w kwietniu 2019 r., a z podatku CIT – aż o 60–70 proc. Ministerstwo Finansów uspokaja, że to przejściowe tąpnięcie i w kolejnych miesiącach nie powinno być aż tak źle. Niemniej nikt nie ma wątpliwości, że kryzys wywołany walką z epidemią koronawirusa z ogromną siłą uderzy też w finanse samorządów. Mniejsze będą nie tylko wpływy z PIT i CIT, ale też z podatków (np. od nieruchomości), różnych opłat lokalnych, czynszów, ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej i wejściówek na baseny, itp.
O tym, jak sobie radzić z tą sytuacją, samorządowcy rozmawiali podczas debaty online „Sektor publiczny w dobie pandemii – jak poprawić sytuację finansową?", moderowanej przez Małgorzatę Zielińską, dyrektor sektora publicznego w DNB Bank Polska SA.
Dobry pomysł, ale...
– Czeka nas trudny czas, nie tylko w tym roku, ale też w latach następnych – ostrzegał Krzysztof Mączkowski, skarbnik Łodzi. – I tylko odważne decyzje rządu, w uzgodnieniu z samorządami, pomogą opanować sytuację, unikając długiej recesji i niewydolności gmin i miast w realizacji podstawowych usług – podkreślał.
Dotychczasowe propozycje rządu zawarte zostały w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 (nad którą obecnie pracuje parlament). Jednym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta