Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poczto Polska, czy ktoś cię pilnował

23 czerwca 2020 | Rzecz o prawie | Marcin Chomiuk

Brak wiedzy ospółce obciąża organ nadzoru. Nie tłumaczy.

Po ujawnieniu wydatków Poczty Polskiej S.A. na wybory prezydenckie w terminie majowym pojawiły się pytania o ewentualną odpowiedzialność cywilną zarządu tej spółki. W polskim obiegu prawnym często są stawiane. Zapomina się jednak, że spółki, w tym wszystkie spółki akcyjne, posiadają jeszcze organ nadzoru. Jego członkowie również mogą ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą.

Nie trzeba kontrolować drobiazgów

Członek rady nadzorczej, podobnie jak członek zarządu, odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółki. Uwolnić się może od takiej odpowiedzialności, wykazując, że za powstałą szkodę nie ponosi winy. Niezwykle istotny jest przy tym nałożony przez ustawodawcę na członków rady nadzorczej nakaz dołożenia przy wykonywaniu obowiązków staranności wynikającej z zawodowego charakteru tej działalności.

Co to oznacza? Działanie sprzeczne z prawem to naruszenie wszelkich przepisów prawa, a zatem nie tylko przepisów kodeksu spółek handlowych, ale także o rachunkowości, prawa podatkowego, przepisów odnoszących się do spółek działających na rynku regulowanym itp. Przy czym chodzi nie tylko o przepisy, których hipotezą objęte są działania samej spółki, ale i samego organu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11691

Wydanie: 11691

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament