Samorządy zwolnione z obciążeń administracyjnych
Wykonywana przez gminy działalność w zakresie edukacji publicznej i opieki społecznej nie podlega VAT. Ważne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków.
Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację ogólną (nr PT1.8101.3.2019) w sprawie VAT od realizacji zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej oraz pomocy społecznej, nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego odrębnymi przepisami.
Dotychczas w interpretacjach indywidualnych administracja skarbowa uznawała, że działalność w zakresie edukacji i opieki społecznej podlega VAT, ale jest zwolniona z podatku. W interpretacji ogólnej ministerstwo zajęło jednak stanowisko, że czynności te co do zasady pozostają poza VAT. Dla samorządów to znacząca różnica, ponieważ czynności zwolnione należy raportować, w przeciwieństwie do tych pozostających poza VAT. Konieczne jest jednak spełnienie odpowiednich warunków.
Ministerstwo wyjaśnia, że aby określić na gruncie VAT konsekwencje czynności wykonywanych przez jednostkę samorządu terytorialnego, należy w pierwszej kolejności ocenić, czy dana czynność stanowi działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT (czy w odniesieniu do takiej czynności jednostka ta działa jako podatnik). Dopiero w przypadku uznania, że wykonywana czynność nosi znamiona działalności gospodarczej należy zbadać, czy ma do niej zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, nie uznaje się za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta