Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Droga do szybszego procesu

23 czerwca 2020 | Rzecz o prawie | Radisław Anapolski

Nawet nieznaczne zmiany przepisów mogą istotnie usprawnić wydawanie wyroków karnych.

Kontynuując dotychczasowe rozważania, jak przyśpieszyć procesy karne, nieznacznie poprawiając prawo karne procesowe i materialne, należy podnieść istotny postulat z potrzebą wprowadzenia opłaty stałej od wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku sądu karnego.

Poczynając od 26 kwietnia 2019 r. (patrz art. 25b ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) w sprawach cywilnych wprowadzono opłatę stałą w wysokości 100 zł od wniosku o doręczenie w szczególności wyroku z uzasadnieniem.

Jestem pewien, że to rozwiązanie legislacyjne powinno być obecnie ujednolicone i wprowadzone w każdym postępowaniu sądowym w Polsce, w tym w postępowaniu karnym.

Opłata od skargi

Dalsza propozycja to podwyższenie opłaty w postępowaniach prywatnoskargowych.

Od lat obowiązuje tu stała opłata ryczałtowa w wysokości 300 zł za sprawę prywatnoskargową, i to niezależnie od ilości osób oskarżonych w sprawie. Tak wyznaczona wysokość opłaty nie odpowiada już współczesnym realiom, m.in. temu ile czasu i pracy musi włożyć sąd w rozpoznanie takiej sprawy.

Opłata w takich sprawach powinna wzrosnąć do co najmniej 600 zł i być liczona od każdej osoby oskarżonej.Osoby o gorszym statusie materialnym dalej będą mogły wnosić o całkowite bądź częściowe zwolnienie z opłaty.

Innym postulatem jest modyfikacja art. 622 k.p.k. w ten sposób, by nie uzależniać zwrotu całości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11691

Wydanie: 11691

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament