Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada musi uwzględnić rozstrzygnięcie organu nadzorczego

23 czerwca 2020 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Uchwała w sprawie ustalenia tekstu jednolitego musi uwzględniać stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Rada gminy przyjęła tekst jednolity uchwały w sprawie dotowania zadań z zakresu sportu (kluby). Nie skreślono w niej kilku zapisów, które już wcześniej, w listopadzie 2019 r. – we właściwej uchwale dotacyjnej – zostały unieważnione przez regionalną izbę obrachunkową. Tekst jednolity jest więc nieaktualny o te unieważnione zapisy. Czy izba obrachunkowa może ten akt ponownie podważyć?

Regionalna izba obrachunkowa zapewne analizowała legalność uchwały podejmowanej przez radę gminy w trybie ustawy z 25 czerwca 2010 r. o sporcie. Chodzi o delegację ustawową określoną w art. 27 ust. 2 w zw. z art. 28 ust. 1 tej ustawy. Z tych norm wynika, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może określić, w drodze uchwały, warunki i tryb finansowania zadania własnego, o którym mowa w ust. 1 (zadanie z zakresu sportu), wskazując w uchwale cel publiczny z zakresu sportu, który jednostka ta zamierza osiągnąć. Nadto, klub sportowy, działający na obszarze danej jednostki samorządu terytorialnego, niedziałający w celu osiągnięcia zysku, może otrzymywać dotację celową z budżetu tej jednostki na podstawie uchwały, o której mowa ww. art. 27 ust. 2 ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11691

Wydanie: 11691

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament