Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nakaz rozbiórki należało skierować do inwestora, który wybudował pomost

23 czerwca 2020 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Samowolnie wzniesiony pomost na jeziorze stał się impulsem do określenia prawnych relacji pomiędzy prawem wodnym i prawem budowlanym.

Drewniany pomost w kształcie litery L pojawił się na jeziorze w ubiegłym roku. Wzniesiony na palach, miał 17,5 m długości i 2,3 m szerokości. Nie posiadał barierek ochronnych, ale był w bardzo dobrym stanie technicznym i nie odcinał dostępu do akwenu – stwierdził podczas kontroli powiatowy inspektor nadzoru budowlanego (PINB). Mimo to, nakazał rozbiórkę z uwagi na wykonanie pomostu bez wymaganego zgłoszenia i niezłożenie przez właściciela nieruchomości dokumentów, wymaganych do jego legalizacji.

Samowolna budowa

Ponieważ działka, na której samowolnie wybudowano pomost, należy do Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGWWP), do tego też adresata wystosowano nakaz rozbiórki obiektu. PINB stwierdził, że wprawdzie inwestycja na jeziorze nie wymagała, z uwagi na jej rozmiary, pozwolenia na budowę, ale należało ją zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Ponieważ nie ustalono inwestora, który samowolnie wykonał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11691

Wydanie: 11691

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament