Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ofensywa zielonej energii

23 czerwca 2020 | Ekonomia i rynek | Barbara Oksińska
źródło: Rzeczpospolita

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła już 10 gigawatów. Nie oznacza to jednak, że bez problemu wypełnimy unijny cel na 2020 r.

 

10 GW mocy w zielonych instalacjach to tyle, ile wynosi łączna moc trzech polskich elektrowni węglowych: w Bełchatowie, Turowie i Opolu. – Oznacza to, że jeden na cztery megawaty mocy zainstalowanej w Polsce to źródła odnawialne, takie jak biomasa, woda, wiatr czy bardzo szybko rosnąca ostatnio fotowoltaika. Ta rewolucja technologiczna to także kolejne inwestycje i nowe miejsca pracy – podkreślił Michał Kurtyka, minister klimatu, podczas szczytu klimatycznego Togetair 2020.

Prąd ze słońca

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z potężnym przyrostem nowych instalacji fotowoltaicznych. To obecnie najszybciej rozwijający się sektor OZE w Polsce. Na początku czerwca moc elektrowni słonecznych przekroczyła 1,95 GW. To o 176 proc. więcej niż przed rokiem i o 50 proc. więcej niż na początku stycznia 2020 r. Do tak szybkiego wzrostu przyczyniły się m.in. rządowe programy wspierające inwestycje w tym obszarze, ale też gwałtowny spadek kosztów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11691

Wydanie: 11691

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament