Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze władający gruntem jest zobowiązany do usunięcia odpadów

23 czerwca 2020 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Organ prowadzący postępowanie nie musi ustalać z urzędu, kto był wytwórcą odpadów, ponieważ istnieje domniemanie, że odpowiedzialność za nie ponosi władający gruntem. Nie może jednak zignorować dowodów, które wskazują na inną osobę.

Na nieruchomości należącej do Skarbu Państwa, nieprzeznaczonej do składowania lub magazynowania odpadów, znajdowały się m.in. odpady budowlane, opony, wyroby z azbestu i odpady wielkogabarytowe. W toku postępowania administracyjnego ustalono także, że przedmiotowa nieruchomość jest użytkowana przez osobę fizyczną. Osoba ta, we własnym zakresie usuwała częściowo odpady i twierdziła, że są one podrzucane przez okolicznych mieszkańców. Wójt uznał Skarb Państwa za posiadacza nieruchomości i wydał decyzję administracyjną, w której nakazał właściwemu staroście (jako przedstawicielowi Skarbu Państwa zarządzającemu nieruchomością) usunięcie tych odpadów.

Starosta nie zgodził się z decyzją i wniósł odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Zdaniem reprezentanta Skarbu Państwa zebrany w sprawie materiał dowodowy nie dawał podstaw do stwierdzenia, że starosta powiatu jest „posiadaczem" odpadów znajdujących się na przedmiotowej nieruchomości. A zgodnie z ustawą o odpadach tylko posiadacz odpadów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11691

Wydanie: 11691

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament