Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundamentalne pytania o wolne sądy

22 lipca 2020 | Sądy i Prokuratura | Agata Łukaszewicz
źródło: materiały prasowe

Tylko przed niezależnym od polityków sądem z niezawisłym sędzią obywatel ma szansę na uczciwy proces – mówi Piotr Gąciarek, sędzia SO w Warszawie.

Brał pan ostatnio udział w rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Co pan kwestionował?

W lipcu 2018 r. wraz z grupą kilku innych sędziów i prawników, zwanych kamikadze, stanęliśmy do konkursów na nowe miejsca w SN po to, by poddać kontroli przed NSA legalność i uczciwość procedury przed KRS i sposób prowadzenia samych konkursów. Odwołując się od uchwały KRS o przedstawieniu innego kandydata prezydentowi na urząd sędziego SN, kwestionowałem zarówno sam status KRS wyłonionej w sposób sprzeczny z Konstytucją RP, jak i wprowadzony właśnie do postępowań w sprawie konkursów na stanowiska sędziowskie w SN szczególny tryb odwoławczy.

Pytania prawne, które NSA zadał w połączonych sprawach kilku osób (w tym w mojej) Trybunałowi w Luksemburgu, dotyczyły samej kwestii sądowej kontroli uchwał KRS, a w zasadzie braku możliwości poddania uchwał KRS o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na stanowiska sędziów SN skutecznej i efektywnej kontroli. Przypomnijmy, że przyjęte wówczas przepisy nie pozwalały skutecznie zaskarżyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11716

Wydanie: 11716

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament