Fundamentalne pytania o wolne sądy
Tylko przed niezależnym od polityków sądem z niezawisłym sędzią obywatel ma szansę na uczciwy proces – mówi Piotr Gąciarek, sędzia SO w Warszawie.
Brał pan ostatnio udział w rozprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Co pan kwestionował?
W lipcu 2018 r. wraz z grupą kilku innych sędziów i prawników, zwanych kamikadze, stanęliśmy do konkursów na nowe miejsca w SN po to, by poddać kontroli przed NSA legalność i uczciwość procedury przed KRS i sposób prowadzenia samych konkursów. Odwołując się od uchwały KRS o przedstawieniu innego kandydata prezydentowi na urząd sędziego SN, kwestionowałem zarówno sam status KRS wyłonionej w sposób sprzeczny z Konstytucją RP, jak i wprowadzony właśnie do postępowań w sprawie konkursów na stanowiska sędziowskie w SN szczególny tryb odwoławczy.
Pytania prawne, które NSA zadał w połączonych sprawach kilku osób (w tym w mojej) Trybunałowi w Luksemburgu, dotyczyły samej kwestii sądowej kontroli uchwał KRS, a w zasadzie braku możliwości poddania uchwał KRS o przedstawieniu prezydentowi kandydatów na stanowiska sędziów SN skutecznej i efektywnej kontroli. Przypomnijmy, że przyjęte wówczas przepisy nie pozwalały skutecznie zaskarżyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta