Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Puste miejsce za stołem (sędziowskim)

22 lipca 2020 | Sądy i Prokuratura | Maciej Czajka
źródło: Shutterstock

Każdego, kto weźmie udział w procedurze nominacyjnej neo-KRS, trzeba będzie powtórnie ocenić.

Gdy nie cichną emocje związane z kampanią wyborczą czy już wynikami wyborów, sądy pracują swoim rytmem. Może jest to nierówny rytm popandemijny, ale znów odmierzany wyrokami i postanowieniami. To dobra wiadomość dla obywateli. Także dla samych sędziów, pełnomocników i innych stron. Żadne wydarzenia polityczne nie powinny mieć bowiem wpływu na to, co się dzieje w sądach.

Niestety, ostatnie lata zachwiały tym brakiem zależności. Znów słychać gromkie wezwania do dalszej destrukcji wymiaru sprawiedliwości pod pretekstem oczyszczania życia publicznego. Znów ruszyła maszyna prześladowań sędziów, którzy zdecydowali się przeciwstawić władzy w obronie niezależności sądownictwa. Izba Dyscyplinarna przy Sądzie Najwyższym mimo decyzji TSUE z 8 kwietnia 2020 r. nie zaprzestała swojej działalności, udając, że nie zrozumiała jasnego przecież orzeczenia. Nowa Krajowa Rada Sądownictwa wciąż pracuje, opiniując kandydatów, przy wyłączonych kamerach w trakcie transmisji, popierając się wzajemnie czy wysyłając wnioski do prezydenta mimo oczywistych zastrzeżeń do jej statusu....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11716

Wydanie: 11716

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament