Jest nowa definicja przedsięwzięcia
Definicja przedsięwzięcia jest istotna, ponieważ to od jej spełnienia zależy czy przejęcie zespołu działań i aktywów zostanie rozliczone jako przejęcie biznesu, czy jako nabycie grupy aktywów. Różnic w rozliczeniu jest sporo, na przykład tylko w pierwszym przypadku może powstać wartość firmy.
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowa definicja przedsięwzięcia, która może spowodować, że mniej przejęć niż dotychczas będzie rozliczanych jako nabycie przedsięwzięcia (biznesu).
Co się zmieniło
W październiku 2018 Rada MSR opublikowała zmiany do MSSF 3 „Połączenia jednostek gospodarczych", które obowiązują prospektywnie dla przejęć mających miejsce w roku obrotowym zaczynającym się po 1 stycznia 2020 r. lub później (z tą samą datą zmiany zostały wdrożone w UE). Zmiany były wynikiem oceny powdrożeniowej stosowania w praktyce standardu MSSF 3 i stanowiły odpowiedź Rady na zgłaszane przez raportujących trudności w zakresie ustalania przez przejmujących, czy przejęli przedsięwzięcie, czy też zespół aktywów. Nowa definicja przedsięwzięcia i zmienione istotnie wytyczne (w tym opcjonalny test koncentracji) powinny ułatwić to zadanie.
UWAGA!
Zarówno zgodnie ze starą, jak i z nową definicją, przedsięwzięcie stanowi zintegrowany zespół działań i aktywów, który można prowadzić i którym można zarządzać dla uzyskania określonych wyników. Zmieniono jednak wymogi odnośnie do samych wyników.
Aktualnie, nowością jest uwzględnienie w wynikach dóbr lub usług dostarczanych klientom, co zapewniło spójność z MSSF 15, oraz usunięcie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta