Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są granice wykładni

22 lipca 2020 | Sądy i Prokuratura | Aleksandra Rutkowska

Trybunał wskazał granice obowiązku wykładni zgodnej, które są wyznaczone przez prawa Unii.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 27 marca 2019 r. wydał orzeczenie w sprawie C-545/17, którego rychłą konsekwencją legislacyjną może być projektowana już zmiana art. 165 § 2 kodeksu postępowania cywilnego (projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw UC30). Jednakże, moim zdaniem, orzeczenie to jest interesujące z innego powodu. Mianowicie TSUE wypowiedział się w nim o granicach wykładni prawa unijnego dokonywanej, gdy zachodzi sprzeczność między dyrektywą i przepisem prawa krajowego, a właśnie na dyrektywę w sporze sądowym powołuje się organ władzy publicznej uznany za emanację państwa członkowskiego (rozpoznawanej sprawie KRUS).

Stan faktyczny sprawy był następujący.

Strona postępowania w sprawie odwołania od decyzji KRUS wniosła apelację od wyroku do sądu drugiej instancji, który odrzucił apelację jako niedopuszczalną z powodu złożenia jej po upływie przewidzianego terminu. Sąd ten stwierdził, że jeśli na stemplu pocztowym przesyłki pocztowej oddanej u operatora innego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11716

Wydanie: 11716

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament