Fiskus nie może na siłę odbierać pieniędzy
Decyzja nieostateczna nie może być wykonana, nie tylko w postępowaniu egzekucyjnym, ale także poprzez zaliczenie na nią nadpłat lub zwrotów podatku.
Spór w sprawie dotyczył zaliczenia zwrotu VAT, wynikającego ze złożonej deklaracji za miesiąc luty 2019 r., na poczet zaległości w PIT za 2013 r.
Podatnik nie zgadzał się z tym rozstrzygnięciem. Ale ostatecznie jego zażalenie nic nie dało. Organ odwoławczy wyjaśnił, że w sytuacji, gdy podatnik wykazuje w deklaracji VAT-7 kwotę do zwrotu na rachunek bankowy, organ podatkowy pierwszej instancji przede wszystkim weryfikuje jego zasadność, a następnie analizuje, czy podatnik posiada wymagalne i nieprzedawnione zaległości podatkowe. Zaliczenie zwrotu podatku, następuje z mocy samego prawa i dokonuje się z dniem złożenia deklaracji lub korekty deklaracji wykazującej zwrot podatku.
Jak tłumaczyli urzędnicy, jeśli organ podatkowy stwierdzi jednoczesne występowanie m. in. zaległości podatkowej i kwoty nadwyżki podatku wykazanej do zwrotu na rachunek bankowy – nie w dacie złożenia deklaracji, ale w dacie, w której należy dokonać technicznej czynności zwrotu – jest on zobligowany z urzędu do jego zaliczenia.
W analizowanej sprawie kwota zaległości potwierdzona została ostatecznie w decyzji, która stała się ostateczna w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta