Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatwierdzone fundusze unijne to nowa szansa na ożywienie

22 lipca 2020 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Pomysły, jak Polska wyda wynegocjowane na szczycie UE zawrotne 160 mld euro, czyli 750 mld zł, dopiero powstają. Ale na pewno będą one dużym wsparciem dla naszej gospodarki.

 

Negocjacyjny sukces premiera Morawieckiego z politycznego punktu widzenia może się wydawać dyskusyjny, jednak z ekonomicznego punktu widzenia jest niezaprzeczalny.

– Mamy dostać bardzo dużo, średnio ok. 3 proc. PKB rocznie, podczas gdy w ostatniej perspektywie było to ok. 2 proc. – ocenia Maciej Bukowski, prezes think tanku WiseEuropa. – Może to być impuls rozwojowy o podobnej skali, jak to miało miejsce podczas ostatniego globalnego kryzysu, gdy dzięki funduszom UE na lata 2007–2013 udało się nam go przejść w miarę suchą stopą – dodaje.

– Można mówić o wręcz niewiarygodnym sukcesie Polski – komentuje też Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. – Jeszcze do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że unijny budżet dla Polski na lata 2021–2027 zostanie zredukowany o 20–30 proc. w porównaniu z tym na lata 2014–2020, co by spowolniło tempo wzrostu PKB. Teraz się okazuje, że łącznie dostaniemy znacznie więcej. To zauważalnie poprawi prognozy wzrostu gospodarczego w średnim terminie –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11716

Wydanie: 11716

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament