Bank potwierdzi akredytywę przewidującą płatność w rublach
Rosja to kierunek ekspansji wybierany przez 46 proc. polskich firm korzystających z rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu. Tym ważniejsze wydaje się uruchomienie płatności w rublach i umożliwienie ubezpieczenia transakcji w KUKE.
Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, przedsiębiorstwa mogą już wspierać swój eksport nowym rozwiązaniem BGK, który potwierdza akredytywy dokumentowe otwarte w rublu. Do tej pory bank potwierdzał akredytywy tylko w złotych, euro i dolarach. Od teraz transakcje z rosyjskimi partnerami mogą być łatwiejsze i będzie mogło być ich więcej. Co ważne transakcje w rublu może także zabezpieczać Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Czym jest akredytywa, na czym polega jej potwierdzenie i kiedy warto rozważyć jej zastosowanie?
Płatność uwarunkowana
Warto zacząć od tego, że jest to jedna z tzw. uwarunkowanych form płatności. To „uwarunkowanie" oznacza, że eksporter, aby otrzymać wynagrodzenie, musi z jednej strony bardzo skrupulatnie realizować kontrakt i uwiarygadniać tę prawidłową realizację ustalonymi dokumentami, z drugiej daje mu niemal stuprocentową pewność otrzymania pieniędzy, jeżeli wszystkie warunki spełni.
Od strony formalnej akredytywa jest pisemnym zobowiązaniem banku, który ją otwiera, do zapłaty na rzecz beneficjenta (eksportera) w okresie ważności akredytywy i pod warunkiem spełnienia przez niego warunków w niej ustalonych. Te warunki koncentrują się na dostarczeniu do banku (w ustalonym terminie – okresie ważności akredytywy) wymienionych w niej dokumentów.
Mają one potwierdzać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta