Czym są zobowiązania warunkowe
W pewnych sytuacjach obowiązek wykonania świadczeń jest uzależniony od powstania określonych zdarzeń. Dotyczy to np. postępowania sądowego czy udzielenia gwarancji.
Definicja zobowiązań ustawie jest zawarta w art. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uoR), w którym znajdują się objaśnienia podstawowych pojęć rachunkowych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 28 zobowiązania warunkowe rozumie się jako obowiązek wykonania świadczeń, których powstanie jest uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń.
W Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe, zobowiązania warunkowe"(dalej: KSR 6) zawarta została definicja ustawowa. Dodatkowo jednak doprecyzowano, iż zobowiązania warunkowe odzwierciedlają skutki wypełnienia możliwych obowiązków, gdyż dopiero przyszłe zdarzenia potwierdzą, czy na jednostce gospodarczej ciąży obecny obowiązek, którego wypełnienie mogłoby prowadzić do wypływu środków zawierających w sobie korzyści ekonomiczne.
Regulacje dotyczące zobowiązań warunkowych zawarte są również w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości Finansowej (dalej: MSSF), w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 37 „Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" (MSR 37).
Zgodnie z MSR 37 zobowiązanie warunkowe jest:
a) możliwym obowiązkiem, który powstaje na skutek zdarzeń przeszłych, których istnienie zostanie potwierdzone dopiero w momencie wystąpienia lub niewystąpienia jednego lub większej ilości niepewnych przyszłych zdarzeń, które nie w pełni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta