Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe wyzwania po wdrożeniu dyrektywy MIFID II

22 lipca 2020 | Rachunkowość | Aneta Chałat, 
Marta Napieralska

Dla przejrzystości rynku finansowego i ochrony klientów wprowadzono MIFID II. Ustawodawca unijny podjął, w związku z międzynarodowym kryzysem finansowym (2007–2009), działania mające na celu gruntowną transformację regulacji europejskiego rynku finansowego, także w Polsce.

 

Dla udoskonalenia funkcjonowania rynku instrumentów finansowych, wprowadzone zostały nowe regulacje unijne koncentrujące się na jego ujednoliceniu, wzmocnieniu nadzoru oraz zwiększeniu ochrony klientów, drobnych inwestorów. Regulacje te przybrały postać tzw. pakietu regulacyjnego MiFID II, który wszedł w życie 3 stycznia 2018 r. Dyrektywa stworzyła wspólne ramy prawne dla europejskiego rynku kapitałowego. Termin MiFID II pochodzi od skrótu angielskiej nazwy dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych (ang. Markets in Financial Instruments Directive).

W odpowiedzi na światowy kryzys finansowy we wrześniu 2009 r. zwołano w Pittsburghu szczyt przywódców G-20. Kryzys spowodował zapaść na rynku kredytów hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych.

Bezpośrednią przyczyną załamania było powstanie bańki spekulacyjnej, czyli stanu, kiedy, mówiąc w uproszczeniu, cena rynkowa danego aktywu jest wynikiem niezrównoważonego wzrostu i przewyższa jej wartość. (...)

Bańka spekulacyjna na amerykańskim rynku nieruchomości polegała na niekontrolowanym wzroście cen nieruchomości i agresywnej akcji kredytowej banków, adresowanej do osób o niedostatecznych możliwościach finansowych. Kryzys finansowy ujawnił słabości w funkcjonowaniu oraz transparencji rynków finansowych. Szczególnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11716

Wydanie: 11716

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament