Zmiany w kodeksie karnym mogą wpłynąć na wyroki w sprawach błędów medycznych
Dotychczas przypadki orzekania przez sądy wobec personelu medycznego, w szczególności wobec lekarzy, kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania należały do bardzo odosobnionych.
W ostatnich kilku latach obserwowany jest kierunek zmian zaostrzających odpowiedzialność karną personelu medycznego, w tym w szczególności lekarzy za tzw. błędy medyczne. Dostępne statystyki wskazują, że znacząco wzrosła ilość postępowań karnych prowadzonych przeciwko lekarzom. Na przestrzeni kilku lat istotnie zwiększyła się liczba aktów oskarżenia kierowanych przeciwko pracownikom służby zdrowia. Oznacza to także, że stopniowo zmniejsza się ilość spraw dotyczących błędów medycznych, które zostają zakończone poprzez umorzenie postępowania przygotowawczego.
Rozporządzenie ministra sprawiedliwości – Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury z 7 kwietnia 2016 roku przewiduje możliwość tworzenia w prokuraturach regionalnych i okręgowych działów obejmujących zakresem swojej właściwości prowadzenie i nadzorowanie spraw dotyczących błędów medycznych, których skutkiem jest ciężkie uszkodzenie ciała człowieka oraz śmierć człowieka. Wprowadzenie w 2016 roku nowej struktury organizacyjnej prokuratury pozwoliło na wyspecjalizowanie się prokuratorów zajmujących się sprawami dotyczącymi stricte błędów medycznych. Przed 2016 rokiem regułą było prowadzenie spraw dotyczących przestępstw z udziałem personelu medycznego przez prokuratury rejonowe. Obecnie są one w większości prowadzone przez prokuratury okręgowe lub regionalne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta