Dyktatura jest kosztowna
Łukaszenko tłumi strajki, zakazuje protestów i eliminuje przeciwników. Ale przy pomocy milicji i armii nie rozwiąże problemów gospodarczych.
– Pokojowa rewolucja już trwa – mówiła podczas zdalnego wystąpienia przed Komisją Zagraniczną Parlamentu Europejskiego Swiatłana Cichanouska, przebywająca na Litwie główna rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach 9 sierpnia. Mówiła o co najmniej sześciu osobach zamordowanych oraz o dziesiątkach zaginionych uczestników powyborczych protestów. Proponowała, żeby utworzona w Mińsku opozycyjna Rada Koordynacyjna (RK) wydelegowała swoich przedstawicieli do negocjacji z władzami. Dialog miałby doprowadzić do wolnych wyborów. Rządzący od 1994 roku prezydent już rozpoczął dialog z przedstawicielami tej Rady, ale poprzez rewizje, areszty i przesłuchania.
Zapadły kolejne wyroki
We wtorek przed sądem w Mińsku stanęło dwóch członków prezydium RK. Współpracowniczkę Cichanouskiej Wolhę Kawalkową oraz przewodniczącego komitetu strajkujących pracowników Mińskiej Fabryki Traktorów (MTZ) Siarheja Dyleuskiego skazano na dziesięć dni aresztu za udział w „nielegalnym proteście".
Przez ponad trzy godziny był przesłuchiwany w Komitecie Śledczym Paweł Łatuszka, były minister kultury i wieloletni dyplomata. Został zwolniony niedawno ze stanowiska dyrektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta