Wynajem pojazdu zastępczego na kilka dni i naprawa własnego pojazdu
Aneta Łazarska Odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu, ustalone według cen występujących na lokalnym rynku – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
Sprawy związane z odpowiedzialnością cywilną posiadaczy pojazdów mechanicznych przeżywają ciągły renesans. Są to różne kategorie: sprawy o wydatki na najem pojazdu zastępczego, refundację kosztów naprawy za uszkodzony pojazd, rozliczenia kosztów naprawy aż po zwrot opłaty za holowanie i parkowanie. Stanowią one znaczącą część spraw cywilno-gospodarczych na wokandzie.
Należy podkreślić, że w praktyce sądów gospodarczych spraw o wydatki na najem pojazdu zastępczego do tej pory było najwięcej. Obecnie w tej materii również orzecznictwo przechodzi stopniową ewolucję. Natomiast w przeszłości nie brakowało spraw o zwrot kosztów naprawy uszkodzonych pojazdów. Najczęściej pozwane towarzystwa kwestionowały stawkę za roboczogodziny naprawcze stosowane przez warsztaty, w których poszkodowany naprawiał pojazd, lub zakres naprawy i kalkulację cenową. Stopniowo jednak w tej kwestii udało się wypracować dobre praktyki likwidacyjne.
Przesądzająca uchwała
Kluczowe znaczenie dla takiego stanowiska miała bowiem uchwała SN o sygn. III CZP 32/03. W uchwale tej z 13 czerwca 2003 r. Sąd Najwyższy przesądził, że odszkodowanie przysługujące od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej za uszkodzenie pojazdu mechanicznego obejmuje niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy pojazdu, ustalone według cen występujących na lokalnym rynku. Zazwyczaj...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta