Profesjonalista musi dostrzec wady 100-letniego budynku
Przedsiębiorca, zajmujący się działalnością budowlaną oraz wynajmem lokali użytkowych przyjmuje na siebie obowiązek sprawdzenia przedmiotu z należytą starannością.
Przypomniał o tym w wyroku Sąd Okręgowy w Olsztynie, który rozpatrywał pozew o odszkodowanie za szkodę wyrządzoną wadami rzeczy po utracie uprawnień z tytułu rękojmi. Z pozwem przeciwko gminie wystąpił przedsiębiorca, który nabył w przetargu nieruchomość. W pozwie podniósł, iż w okresie użytkowania budynku zaobserwowano silne zagrzybienie ścian oraz posadzki. Obiekt wymagał prac naprawczych. Wykonano roboty tynkarskie, malarskie, dokonano wymiany instalacji wodnej. Zdaniem przedsiębiorcy istniała dalsza potrzeba usunięcia przyczyn degradacji elementów konstrukcyjnych budynku. By budynek był użyteczny należało wykonać izolację – iniekcję krystaliczną, której koszt miałby wynieść ponad 182 tys. zł. Takiej kwoty odszkodowania domagał się przedsiębiorca.
W piśmie procesowym sprecyzował, że wady polegają na braku wentylacji grawitacyjnej w zamurowanej przestrzeni między budynkami, a także na istnieniu niewidocznego w dacie zakupu, ujawnionego przy okazji remontu zbiornika ściekowego (szamba) biegnącego po całej szerokości i długości budynku, który zawilgacał ścianę, a także na ujawnionym braku izolacji poziomej i pionowej ścian fundamentowych.
Pozwana gmina zwróciła uwagę, że przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta