Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpodstawne zwolnienie się może oznaczać odszkodowanie

26 sierpnia 2020 | Orzecznictwo | Rafał Krawczyk

Rafał Krawczyk Najczęściej wskazywanym w orzecznictwie zachowaniem szefa uprawniającym pracownika do rozwiązania umowy w trybie art. 55 § 1 k.p. jest niewypłacanie wynagrodzenia.

Uchybianie przez pracodawcę w sposób ciężki podstawowym prawom pracownika daje zatrudnionemu prawo do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługuje w takiej sytuacji odszkodowanie, ale jeśli jego decyzja była bezpodstawna, na odszkodowanie może liczyć pracodawca. Zawiłości dotyczące stosowania art. 55 § 1(1) kodeksu pracy konsekwentnie wyjaśnia Sąd Najwyższy. W rozwiązaniu co najmniej kilku problemów pomaga jeden z ostatnich wyroków dotyczących tego zagadnienia z 15 stycznia 2020 r. (sygn. III PK 5/19). Sąd Najwyższy stwierdził w nim, że pracodawca uchybiający w sposób ciężki podstawowym prawom pracownika nie może być objęty ochroną tylko ze względu na wadliwości formalne oświadczenia pracownika, skoro art. 61(1) k.p. jednoznacznie ochronę tę przyznaje jedynie w przypadku niezasadnego rozwiązania stosunku pracy – gdy nie zostaje spełniona przesłanka wskazana w art. 55 § 1(1) k.p.

Niepłacenie pensji

Przyczyny uzasadniające zwolnienie się pracownika w trybie art. 55 § 1 k.p. nie zostały wskazane w kodeksie pracy nawet przykładowo. Lukę tę wypełniło zatem orzecznictwo. Przyjęto w nim, że przez analogię do podobnego zwrotu zawartego w art. 52 § 1 k.p. użyte w art. 55 § 1(1) k.p. określenie „ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków" należy interpretować jako bezprawne (bo sprzeczne z obowiązującymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11745

Wydanie: 11745

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament