Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa pożyczki nie może prowadzić do nadmiernego wzbogacenia się pożyczkodawcy

26 sierpnia 2020 | Orzecznictwo | Aneta Fornalik

Aneta Fornalik W swojej argumentacji Sąd Najwyższy wskazał, że celem wprowadzenia ograniczeń wynikających z art. 359 § 21 kodeksu cywilnego była bezspornie ochrona dłużnika przed obciążeniem go zbyt wysokimi odsetkami.

Sąd Najwyższy – Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych 13 maja 2020 r. wydała wyrok (sygn. I NSNc 28/19). Rozstrzygnięcie zostało wydane po rozpoznaniu skargi nadzwyczajnej prokuratora generalnego od nakazu zapłaty wydanego przez jeden z sądów rejonowych w 2007 r. Skutkiem było uchylenie nakazu zapłaty i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji.

Ustalenia umowne

W sprawie, która swój finał znalazła w Sądzie Najwyższym, pani X w lipcu 2006 r. zawarła z przedsiębiorcą panem Y umowę pożyczki na kwotę 4455 zł. Strony uzgodniły, że zwrot pożyczki nastąpi za miesiąc wraz z zapłatą umówionych odsetek w kwocie łącznie 84,46 zł. W umowie zastrzeżono także, że w przypadku niespłacenia pożyczki w ustalonym terminie pożyczkobiorca zobowiązany będzie do zapłaty odsetek karnych w wysokości 30 proc. za każdy rozpoczęty miesiąc zwłoki (tj. 360 proc. w skali roku).

Pożyczka nie została zwrócona, a pożyczkodawca dokonał przelewu wierzytelności na rzecz przedsiębiorcy – pana Z. Sprawa trafiła do sądu, który zasądził od pani X na rzecz pana Z kwotę pożyczki (4455 zł), kwotę skapitalizowanych odsetek umownych (84,46 zł), a nadto kwotę odsetek karnych za zwłokę za okres prawie sześciu miesięcy (7997,03 zł). Z nakazu zapłaty wynikał także obowiązek zapłaty odsetek w wysokości 30 proc. w skali miesiąca od 26 lutego 2007 r. do dnia zapłaty....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11745

Wydanie: 11745

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament