Wypłata odsetek za opóźnienie
Polska spółka przy wypłacie odsetek na rzecz zagranicznego podmiotu powinna, co do zasady, pobrać podatek u źródła. Nie zawsze tak jest w przypadku odsetek naliczonych za opóźnienie w zapłacie zobowiązań. RAFAŁ FUDALI
Zarówno na podstawie ustawy o CIT jak i umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z innymi państwami (dalej: UPO), wypłata odsetek co do zasady podlega podatkowi u źródła (dalej: WHT).
Co do zasady odsetki stanowią wynagrodzenie pożyczkodawcy za możliwość korzystania z kapitału, który przekazał on pożyczkobiorcy. Zatem, pożyczkobiorca wypłacając odsetki, dokonuje zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z cudzego kapitału.
Inaczej jest w przypadku odsetek za opóźnienie (zwłokę). Takie odsetki naliczane są w przypadku nieterminowej zapłaty zobowiązań przez dłużnika. Z perspektywy dłużnika posiadają charakter sankcyjny, ponieważ stanowią pewnego rodzaju opłatę karną za nieterminowe regulowanie zobowiązań. Z kolei, z perspektywy wierzyciela, stanowią quasi-odszkodowanie za otrzymanie zapłaty po terminie. W konsekwencji, odsetki za opóźnienie posiadają nieco inny charakter niż „tradycyjne" odsetki, ponieważ nie są wypłacane jako wynagrodzenie za możliwość korzystania z cudzego kapitału (tak jak w przypadku pożyczek lub kredytów). Co więcej, odsetki za opóźnienie mogą być naliczane przez wierzyciela w przypadku wszystkich rodzajów należności, nie tylko tych o charakterze pożyczkowym.
Wskazane różnice między „tradycyjnymi" odsetkami, a odsetkami za opóźnienie mają wpływ na ich klasyfikację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta