Czy frankowicz – przedsiębiorca ma szansę na unieważnienie umowy kredytowej
Umowy kredytowe indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego zawierane były głównie z bankami przez konsumentów. Zaciągnięcie kredytu było dla nich szansą na kupno mieszkania. Dlatego, frankowicze kojarzą się z osobami fizycznymi, jednak wiele umów podpisali przedsiębiorcy. KATARZYNA KACZOROWSKA
Kredyty frankowe zaciągnęło również w związku z prowadzoną działalnością wielu przedsiębiorców. Pomimo, że w mediach pojawiają się informacje dotyczące głównie sporów wygranych przez konsumentów, również przedsiębiorcy występują przeciwko bankom, chcąc odzyskać pieniądze utracone w przeszłości w związku z różnicami kursów walut.
Należy pamiętać, że dla kwalifikacji osoby fizycznej jako konsumenta nie jest konieczne, by nie prowadziła ona w ogóle działalności gospodarczej lub zawodowej – by nie była przedsiębiorcą. Istotne jest natomiast to, aby dokonywana przez nią konkretna czynność prawna, nie dotyczyła bezpośrednio jej ewentualnej działalności gospodarczej.
Jakie są szanse
Bez wątpienia porównując sytuację konsumenta – frankowicza i przedsiębiorcy – frankowicza, droga tego drugiego do „odfrankowienia" lub unieważnienia umowy jest znacznie trudniejsza. W sporach sądowych z bankami nie mogą powoływać się na przepisy chroniące konsumentów przed skutkami narzucania nieuczciwych warunków umownych, zawarte w przepisach dyrektywy 93/13/EWG oraz w przepisach Kodeksu cywilnego które ją implementowały (art. 385– –3853 K.c.).
Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy są pozbawieni szans na wygranie procesu z bankiem. Jednak wystąpienie przez nich na drogę postępowania sądowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta