Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy frankowicz – przedsiębiorca ma szansę na unieważnienie umowy kredytowej

26 sierpnia 2020 | Rachunkowość

Umowy kredytowe indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego zawierane były głównie z bankami przez konsumentów. Zaciągnięcie kredytu było dla nich szansą na kupno mieszkania. Dlatego, frankowicze kojarzą się z osobami fizycznymi, jednak wiele umów podpisali przedsiębiorcy. KATARZYNA KACZOROWSKA

 

Kredyty frankowe zaciągnęło również w związku z prowadzoną działalnością wielu przedsiębiorców. Pomimo, że w mediach pojawiają się informacje dotyczące głównie sporów wygranych przez konsumentów, również przedsiębiorcy występują przeciwko bankom, chcąc odzyskać pieniądze utracone w przeszłości w związku z różnicami kursów walut.

Należy pamiętać, że dla kwalifikacji osoby fizycznej jako konsumenta nie jest konieczne, by nie prowadziła ona w ogóle działalności gospodarczej lub zawodowej – by nie była przedsiębiorcą. Istotne jest natomiast to, aby dokonywana przez nią konkretna czynność prawna, nie dotyczyła bezpośrednio jej ewentualnej działalności gospodarczej.

Jakie są szanse

Bez wątpienia porównując sytuację konsumenta – frankowicza i przedsiębiorcy – frankowicza, droga tego drugiego do „odfrankowienia" lub unieważnienia umowy jest znacznie trudniejsza. W sporach sądowych z bankami nie mogą powoływać się na przepisy chroniące konsumentów przed skutkami narzucania nieuczciwych warunków umownych, zawarte w przepisach dyrektywy 93/13/EWG oraz w przepisach Kodeksu cywilnego które ją implementowały (art. 385– –3853 K.c.).

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy są pozbawieni szans na wygranie procesu z bankiem. Jednak wystąpienie przez nich na drogę postępowania sądowego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11745

Wydanie: 11745

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament