Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kłopoty finansowe jednego z małżonków to nie tylko jego problem

26 sierpnia 2020 | Orzecznictwo | Paweł Wójcik

Paweł Wójcik Z dniem ogłoszenia upadłości małżonka nieprowadzącego działalności gospodarczej pozostającego w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny.

Sąd Najwyższy 16 grudnia 2019 r. w poszerzonym składzie siedmiu sędziów w sprawie III CZP 7/19 podjął ważną uchwałę rozstrzygającą wątpliwości co do skutków ogłoszenia upadłości konsumenckiej w odniesieniu do majątku objętego wspólnością ustawową małżonków. Wątpliwości te dotyczyły stosowania w upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej art. 124 ust. 1 zdanie drugie prawa upadłościowego (dalej: pu). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli w chwili ogłoszenia upadłości małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej (ustawowej lub umownej), ich majątek wspólny wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. Brzmienie przepisu nie pozostawia wątpliwości, że do masy upadłości wchodzi cały majątek wspólny, mimo że z chwilą powstania rozdzielności majątkowej (co jest obligatoryjnym skutkiem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków) udział w nim przysługuje również współmałżonkowi upadłego. Małżonek upadłego może jedynie zgłosić do masy upadłości swoją wierzytelność z tytułu udziału w majątku wspólnym. Wierzytelność ta jest zaspokajana w drugiej kategorii proporcjonalnie z innymi nieuprzywilejowanymi wierzytelnościami. W praktyce oznacza to prawie pewne pozbawienie małżonka prawa do uzyskania przysługującego mu udziału w majątku wspólnym.

Sytuacja nie do pozazdroszczenia

Należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11745

Wydanie: 11745

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament