Skutki braku faktury przy WNT
Jeżeli polski podatnik nabywa towary od podatnika unijnego i są one w ramach dostawy transportowane do Polski z innego państwa UE, to transakcja ta stanowi co do zasady wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Podatnikiem w tym przypadku jest polski nabywca towarów. Piotr Kępisty doradca podatkowy, Kierownik Zespołu ds. Podatków Pośrednich w ECDP Tax Żuk Komorniczak i Wspólnicy Sp. k.
Polski kupujący zobowiązany jest więc rozliczyć VAT należny z tytułu nabycia towarów. Jednocześnie, jeżeli przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, to wykazana kwota podatku należnego stanowi dla niego kwotę VAT do odliczenia (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o VAT).
Należy przy tym zaznaczyć, że obowiązek podatkowy przy WNT powstaje zasadniczo z chwilą wystawienia faktury. Jednocześnie prawo do odliczenia podatku naliczonego jest warunkowane otrzymaniem faktury dokumentującej WNT.
Jakie zatem skutki wywołuje u nabywcy nieotrzymanie od dostawcy faktury?
Podatek należny
Obowiązek podatkowy w przypadku WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, co wynika z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT.
Faktura zatem generuje obowiązek podatkowy pod warunkiem jej wystawienia do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta