Polacy wciąż marnują zbyt dużo żywności
HANDEL | Zgodnie z nowymi przepisami największe sklepy muszą płacić za każdy wyrzucany kilogram jedzenia PIOTR MAZURKIEWICZ
Nasz kraj jest w czołówce państw europejskich marnujących najwięcej żywności. Według szacunków Eurostatu jest to 9 mln ton rocznie. Wiele produktów psuje się w sklepach. Z problemem tym zaczęły walczyć sieci handlowe. Jak się okazuje, z coraz lepszymi efektami.
Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności nakazuje dużym sklepom przekazywać niesprzedane produkty organizacjom charytatywnym. Termin na podpisanie umów w tej sprawie upłynął 18 lutego, zatem już w tym roku statystyki dotyczące produktów niepotrzebnie trafiających na śmieci powinny być lepsze.
Chodzi wyłącznie o żywność wciąż dobrą do spożycia, czyli taką, której termin przydatności nie minął. Przez dwa lata nowe prawo będzie obejmować wyłącznie największe firmy, ale ten zakres może zostać rozszerzony.
– W ubiegłym roku, jeszcze bez ustawy, zebraliśmy ponad 13 tys. ton artykułów spożywczych z około 1,3 tys. sklepów. To o 30 proc. więcej w stosunku do 2018 r. Spodziewamy się, że teraz ten wzrost będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta