Cyfryzacja przyśpiesza innowacje
W telekomunikacji obserwujemy kilka nakładających się na siebie zjawisk. Pandemia sprawiła, że przybrały na sile, a dalszy ich rozwój wspomoże sieć 5G. KATARZYNA KUCHARCZYK
Możliwość świadczenia usług online, e-zakupy, automatyzacja produkcji i procesów biznesowych, zdalna komunikacja z klientami – to tylko przykłady zjawisk, które przybrały na sile w związku z pandemią. Technologia sprawia, że coraz większa część naszego życia się cyfryzuje (np. e-administracja, telemedycyna), a z drugiej strony ewoluujące potrzeby są motorem tworzenia kolejnych innowacji.
Czekając na 5G
Cyfryzację wspierają technologie, takie jak sztuczna inteligencja, asystenci głosowi, chmura, analiza big data czy rozwój internetu rzeczy. Rośnie znaczenie tzw. przetwarzania brzegowego.
– Płynące z niego korzyści związane są z mniejszymi opóźnieniami w transmisji danych, zwiększeniem szybkości ich przetwarzania czy niższymi kosztami zakupu pasma o dużej szerokości. Dzięki temu operatorzy będą mieli możliwości świadczenia nowych usług, co z kolei przekładać się będzie na wzrost dochodów – komentuje Bartłomiej Raab, menedżer w firmie Vertiv Poland. Przetwarzanie brzegowe pozwoli także telekomom na poradzenie sobie z obciążeniem dodatkową ilością danych, wynikającą z wdrożenia standardu 5G.
– Chcąc zmaksymalizować przychody z infrastruktury brzegowej, operatorzy telekomunikacyjni powinni współpracować np. z dostawcami usług w chmurze czy też z twórcami aplikacji – uważa Raab....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta